2019-2020

INTERNATIONAL
LEADERSHIP NETWORK

NETWORKS, COMMITTEES, TASK FORCES, AND EXPERIENCES

About the International Leadership Network (ILN)

The Grand Board of the Aleph Zadik Aleph and the International Board of the B’nai B’rith Girls lead, manage, and support the
Movement’s teen leadership and membership via the International Leadership Network (ILN). The ILN is the core of the Movement
around the world—it builds, shapes, and leverages the power of AZA & BBG and Jewish teens worldwide.

Learn about the different areas of the ILN and explore current opportunities that exist below. New opportunities to serve on the ILN will pop up on the Lead Hub throughout the year. The largest wave of opportunities open in June and launch in the fall. See who is currently serving on the ILN for this school year.

The Grand Board of the Aleph Zadik Aleph & International Board of the B'nai B'rith Girls

צוותים

Groups of teens with similar leadership responsibilities.

N
etworks have regular
communication to support Movement goals and growth. Every officer is a part of a Counterpart Network.

★ Elected

Explore Networks

ועדות

Groups with a defined
purpose and clear outcomes.

Committees work to plan events, mobilize the Movement, work toward a shared cause, or explore a topic together.

★ Appointed or Selected

Explore Opportunities

Task Forces

Temporary groups focused on a specific priority.

Task Forces exist to explore new ideas, give feedback, or mobilize around projects that will be identified by the group.

★ Appointed or Selected

Explore Opportunities

חוויות

Experiences unite groups of teens in-person for travel, education, and exchanges.

Experiences are everything from Ambassadors journeys to representing BBYO at
conferences and gatherings.

★ Selected

Explore Opportunities

If there’s something you’re interested in doing that you don’t see on here, let us know. We love hearing new ideas and finding ways for you to use BBYO as a platform for good. We believe that every member can add unique value to enhance our Order and the global Jewish community. We need your help to make that happen.

Meet the International Leadership Network (ILN)

95th Grand Board of the Aleph Zadik Aleph & 75th International Board of the B'nai B'rith Girls

The Grand Board of the Aleph Zadik Aleph and the International Board of the B’nai B’rith Girls lead the movement’s 50+ countries forward while supporting more than 700 chapters to be the strongest homes they can be for Jewish teens worldwide.

אמילי

לוסידני

לוניר

אניטה מ. פרלמן, הבינלאומי לשנת המאה ה-75

מיה

בוכבנד

ויסקונסין

האינטרנציונל הבינלאומי ה-75

מישל

טאנר

ימת אונטריו

האינטרנציונל ה -28

לינדסי

שרמן

אטלנטה הגדולה

המזרה הבינלאומית ה-75

ג'יל

גולדווסר

באמצע אמריקה: סנט לואיס

האינטרנציונל הראשון 31

רוז

Leveen

ירוק-עד

הבינלאומי השני

אדם

וינטרוב

אטלנטה הגדולה

95th Grand Aleph S'gan

דב

גורם

מרכז העיר ווסט

29th Grand Aleph Moreh

Kian

רוי

צפון טקסס אוקלהומה

95th Grand Aleph Mazkir

גלן

רנדל

באמצע אמריקה: סנט לואיס

31st Grand Aleph Shaliach

איתן

פריד

צפון טקסס אוקלהומה

2nd Grand Aleph Gizbor

Advisors Task Force

This task force will partner with BBYO professionals to develop new ideas and resources for advisor retention, training, and recognition.

Charlotte Beede, Manhattan
Hannah Borenstein, South Jersey
Daniel Kaplan,
North Texas Oklahoma
Fana Schoen, Liberty
Leah Shvedova, Northern Region East: Northern Virginia

Aleph Engagement Task Force

This task force will work with Alephs and BBYO professionals to advance BBYO's engagement, recruitment, hosting, and program strategies to reach, inspire, and involve more Jewish teen males.

Dylan Brown, Lake Ontario
Chase Flagel
, Greater Atlanta
Ben Goldman
, Greater Jersey Hudson River: Central
Ian Hammer
, Mid-America: Kansas City
Ben Pizov
, Keystone Mountain
Cole Pressler
, Evergreen
Sebestian Szulman
, Argentina
Ethan Weisblatt
, Lonestar

Chapter Leadership Training Conference (CLTC) Coordinators

CLTC Coordinators are among the most innovative, thoughtful, and passionate Alephs and BBGs who serve as role models and teachers for BBYO's underclassmen. Coordinators recruit to fill their session, build and facilitate training blocks and programs, and steward the freshman class at International Convention.

אמילי

Blumberg

נסאו סאפוק

CLTC 8 BBG Coordinator

ארי

קרופניק

מזרח: וירג

CLTC 8 AZA Coordinator

Alex

Schiff

הר הרוקי

CLTC 7 AZA Coordinator

Denisse

Hojman

ארגנטינה

CLTC 7 BBG Coordinator

דב

גורם

מרכז העיר ווסט

CLTC 6 AZA Coordinator

Liat

Perlman

ירוק-עד

CLTC 6 BBG Coordinator

מישל

טאנר

ימת אונטריו

CLTC 5 BBG Coordinator

יעקב

האריס

חוף הזהב

CLTC 5 AZA Coordinator

Matthew

Buchalter

United Kingdom and Ireland

CLTC 4 AZA Coordinator

אליסון

שטרן

המערב התיכון הגדול

CLTC 4 BBG Coordinator

סאם

האי

חירות

CLTC 3 AZA Coordinator

Merrill

קססנבוי

לוניר

CLTC 3 BBG Coordinator

בן

Cohen

מרכז העיר ווסט

CLTC 2 AZA Coordinator

מאיה

Zucker

Greater Jersey Hudson River: Central

CLTC 2 BBG Coordinator

בנג

בשל

צפון טקסס אוקלהומה

CLTC 1 AZA Coordinator

Rebecca

Barnholtz

באמצע אמריקה: סנט לואיס

CLTC 1 BBG Coordinator

Explore Israel Committee

The Explore Israel Committee (EIC) serves as a hub of idea generation, open conversation, and resource collection to bring Israel awareness and dialogue to the AZA & BBG experience around the world. Through small group work in Chevrutah on passion projects, the EIC elevates the frequency and strengthens the content of Israel-centric programming.

Tali

Cherashensky

ישראל

Explore Israel Committee Chair

איתן

Fine

צפון טקסס אוקלהומה

Explore Israel Committee Chair

גארט

נוגיד

נסאו סאפוק

Explore Israel Committee Chair

סמנתה

Wampold

ירוק-עד

Explore Israel Committee Chair

Presley Beck, Greater Jersey Hudson River: Central
Louis Berman, Great Midwest
Noga Brauner, North Florida
Ilana Chase, South Jersey
Dalia Deshe, Greater Atlanta
Josh Elkin, Wisconsin
Sol Fiterman, Argentina
Pearly Gal-edd, Northern Region East: DC
Shira Gold, Rocky Mountain
Andrew Goldberg, Connecticut Valley
Ariella Golden, Mountain
Jake Green, North Texas Oklahoma
Lauren Huttner, Rocky Mountain
Daniel Kaplan, North Texas Oklahoma
Ryan Kassanoff, North Texas Oklahoma
Ryan Kertzner, Nassau Suffolk
Lara Kwiatkowski, Argentina
Mateo Levin, Manhattan
Romi Levy, South Jersey
Artie Mackey, Northern Region East: DC
Michelle Mally, Miami
Milton Mosk IV, Lonestar
Jacob Peri, Kentucky Indiana Ohio
Eli Pisk, Liberty
Maya Pollack, Northern Region East: DC
Amanda Press, Great Midwest
Joseph Rasamat,
New England
Adam Safier, South Jersey
Holly Scharlop, Nassau Suffolk
Joshua Schreiber, Michigan
Zoe Sherman, Nassau Suffolk
Corey Siegel, Liberty
Avery Stark, Gold Coast
Maya Taylor, Northern Region East: Baltimore
Zohar Tsameret, Mountain
Sara Vero, Hungary
Kaylee Zaveduk, Great Midwest
Jeremy Zoller, Greater Jersey Hudson River: Northern
Olivia Zuzenberg, Argentina

Genocide Education Committee

This committee will advocate for, support, and endorse Holocaust and genocide education legislation on state and local levels. In addition to the above, this group will create resources for all Alephs and BBGs to use to advocate in their home communities and beyond.

Sydney

Hammerman

לוניר

Genocide Education Chair

Barak

Reibman

ירוק-עד

Genocide Education Chair

Tuval Basher, North  Florida    
Gabriel Friedman, Mountain    
Margalit Goldberg, Rocky Mountain    
Sydney Hammerman, Lonestar    
Abbie Johnson, Evergreen  
Ryan Kassanoff, North Texas Oklahoma   Keren Lutfak, Lonestar    
Michelle Mally, Miami    
Garett Nogid, Nassau Suffolk    
Anna Okum, Kentucky Indiana Ohio    
Olivia Potier, Eastern: North Carolina    
Joseph Rasamat, New England    
Barak Reibman, Evergreen

Global Leadership Academy

The Global Leadership Academy (GLA) prepares an elite cohort of Jewish teens from around the world with marketable leadership skills and experiences that are transferable throughout their lives. Learn more about the GLA.

Gabriella

Cohen

אזור צפון מזרח: בולטימור

Global Leadership Academy Cohort Member

Lauren

Frankal

United Kingdom & Ireland

Global Leadership Academy Cohort Member

נוח

Galper

חוף הזהב

Global Leadership Academy Cohort Member

Jorge

Gherson

Peru

Global Leadership Academy Cohort Member

Zev

Gordman

Mid-America: Omaha

Global Leadership Academy Cohort Member

Leon

Jasqui

מקסיקו

Global Leadership Academy Cohort Member

Jonas

Kannady

כותנה מדינות

Global Leadership Academy Cohort Member

Juliet

Klatsky

צפון טקסס אוקלהומה

Global Leadership Academy Cohort Member

סופי

Krajmalnik

צפון טקסס אוקלהומה

Global Leadership Academy Cohort Member

Lara

Kwiatkowski

ארגנטינה

Global Leadership Academy Cohort Member

רוז

Mulligan

ההר

Global Leadership Academy Cohort Member

Matias

Rosenblatt

ארגנטינה

Global Leadership Academy Cohort Member

Monica

Sacal

מקסיקו

Global Leadership Academy Cohort Member

Rebecca

Safra

אזור צפון מזרח: DC

Global Leadership Academy Cohort Member

Tatjana

Stojković

Serbia

Global Leadership Academy Cohort Member

Ravid

Vaknin

Colombia

Global Leadership Academy Cohort Member

Victor

Vernick

חירות

Global Leadership Academy Cohort Member

Mimi

Wolk

Greater Jersey Hudson River

Global Leadership Academy Cohort Member

Gonzalo

Zilberman

ארגנטינה

Global Leadership Academy Cohort Member

Inclusion Committee

The Inclusion Committee broadens inclusivity support at every level of our Movement. Together, teens and professionals will work to identify safe and supportive ways that the BBYO experience can continue to improve to support all teens.

ג'ארד

Klein

נהטן

Inclusion Captain

Arielle

Loewinger

United Kingdom & Ireland

Inclusion Captain

Arianna Alamo, Nassau Suffolk
Brandon Bowman, Liberty
Samantha Breen, Nassau Suffolk
Lucas Ciocan, Argentina
Shira Cohen, Connecticut Valley
Sam Deutsch, Mid-America: St. Louis
Eliza Faigin, Michigan
Ilanna Feldman, North Texas Oklahoma
Sol Fiterman, Argentina
Jami Fogel, Liberty
Julia Freedman, Great Midwest
Liana Friedman, Pacific Western
Pearly Gal-edd, Northern Region East: DC
Ariella Golden, Mountain
Sabrina Gorodetzky
, Argentina
Alexa Gotsdiner, North Texas Oklahoma
Brenen Grossman, Liberty
Sydney Harker, Michigan
Daphne Kaplan, Northern Region East: DC
Lauren Katz, Greater Atlanta
Yael Kelley, Central Region West
Abigail Kraden, Northern Region East: Northern Virginia
Michelle Mally, Miami
Hannah Marken, Northern Region East: DC
Sara Marks, Mid-America: St. Louis
Tess Mellinger, Northern Region East: Northern Virginia
M. Rose Mulligan, Mountain
Anna Okum, Kentucky Indiana Ohio
Amanda Press, Great Midwest
Barak Reibman, Evergreen
Emily Renco, Kentucky Indiana Ohio
Emma Rethy, Northern Region East: DC
Tess Rittenberg, Rocky Mountain
Emma Rosman, Northern Region East: Northern Virginia
Bri Rotker, Northern Region East: DC
Laura Rymberg, Argentina
Jacob Schneider, Nassau Suffolk
Miriam Schwitzer, North Texas Oklahoma
Gina Shapiro, Pacific Western
Sadie Sherman, Manhattan
Olivia Zuzenberg, Argentina

International Convention (IC) Steering

Hundreds of Alephs and BBGs from around the world invest their time to build thousands of hours’ worth of content for our Movement’s biggest moment—International Convention. The IC Steering team provides opportunities including program building, operations, logistics, event management, hospitality, facilitation, and more.

עוזרים ניהוליים

אשה

ברן

מרכז אמריקה: קנזס סיטי

ניסיון במסייע ניהולי

סופי

ברון

צפון טקסס אוקלהומה

J-Lab עוזרת אדמיניסטרטיבית

תובל

שאר

צפון פלורידה

מסייע ניהולי

סאם

בלאואואר

ירוק-עד

מסייע מנהלי בעלי עניין

דילן

חום

ימת אונטריו

מסייע מנהלי בעלי עניין

קרוליין

קרטר

ההר

עוזרת מנהלית של כשרונות

ג'ק

Chasin

אטלנטה הגדולה

עוזרת מנהלית של כשרונות

קלי

פאגאל

המערב התיכון הגדול

קבלת שבת עוזרת מנהלית

צ'ייס

פלגסטל

אטלנטה הגדולה

ניסיון במסייע ניהולי

גייב

פרידמן

ההר

קבלת שבת עוזרת מנהלית

מרגלית

גולדברג

הר הרוקי

בוקר שבת-עוזרת אדמיניסטרטיבית של שבת

קייטלין

גולדשטיין

באמצע אמריקה: סנט לואיס

ניסיון במסייע ניהולי

איאן

פטיש

אמצע אמריקה: קנזס סיטי

עוזרת אדמיניסטרטיבית לתכנות

סיימון

האנאונו

מקסיקו

בוקר שבת-עוזרת אדמיניסטרטיבית של שבת

ג'ק

היימס

חירות

ניסיון במסייע ניהולי

פישר

איזנברג

ירוק-עד

מסייע ניהולי

סאם

האי

חירות

עוזרת מנהלית של כשרונות

אבי

ג'ונסון

ירוק-עד

מסייע ניהולי של יום הפניות

ראיין

קססנבוי

צפון טקסס אוקלהומה

J-Lab עוזרת אדמיניסטרטיבית

דליה

קולובה

בולגריה

מסייע מנהלי בעלי עניין

קייטי

מפת

ההר

מסייע מנהלי בעלי עניין

ג'ייק

לזר

הר הרוקי

מסייע ניהולי של יום הפניות

סמנתה

לוין

אזור צפון מזרח: DC

מסייע ניהולי

אוליביה

פוייה

מזרח: צפון קרוליינה

עוזרת אדמיניסטרטיבית לתכנות

יוסף

רסמוב

ניו אינגלנד

מסייע ניהולי

בן

סקלאר

כותנה מדינות

עוזרת אדמיניסטרטיבית לתכנות

אליסון

שטרן

המערב התיכון הגדול

עוזרת אדמיניסטרטיבית לתכנות

בקה

זלצמן

נסאו סאפוק

עוזרת מנהלית של כשרונות

Captains and Coordinators

נועה

אברמוב

אוסטריה

קפטן כישרון

אלאיזבלה

אקרמן

צפון טקסס אוקלהומה

מרכזת שבוע השגרירים העולמית & בכיסא המארח

רון

אלג'ם

בולגריה

מרכזת שבוע השגרירים העולמית

אלי

אנדרסון

צפון טקסס אוקלהומה

מפקד הג

שרלוט

בנדה

נהטן

מפקד המופע של הפרק

חנה

בורנשטיין

דרום ג'רזי

מתאם שיווק מותג

איזבל

בורר

מישיגן

רכזת מנהיגות ספורטיבית

בנג

בודנשטיין

מזרח: דיקסי

רכזת מנהיגות ספורטיבית

בנג

בשל

צפון טקסס אוקלהומה

מרכזת שבוע השגרירים העולמית & בכיסא המארח

מקס

קופולה

נסאו סאפוק

מתאם שיווק מותג

היילי

דרדיג'ר

צפון טקסס אוקלהומה

מפקד ניסיון בכיר

לינדה

דוראזולובה

בלקן: צ'כיה

קפטן יום הלידים

ברק

אראלטן

טורקיה

AZA & BBG מפריד את קפטן

פארה

פולד

ביג אפל

מפקד המופע של הפרק

מיטשל

גרבר

ימת אונטריו

קפטן יום הלידים

קארינה

גרמנית

ליטא

מרכזת שבוע השגרירים העולמית

יוסף

גורביץ '

צפון-מערב קנדה

המכון להעשרה יהודית: BBYO מרכזת שרה

יעקב

האריס

חוף הזהב

קפטן כישרון

נטלי

האטנר

הר הרוקי

מפקד המופע של הפרק

טליה

קגנובסקי

חירות

מכון להעשרה יהודית: רכזת תשומת לב

סת '

קססנבוי

צפון טקסס אוקלהומה

מרכזת שבוע השגרירים העולמית & בכיסא המארח

ארי

קרופניק

מזרח: וירג

מפקד ניסיון בכיר

מישל

אלי

מיאמי

מכון העשרה: מתאם עמידה

טס

מנדלסון

אזור צפון מזרח: DC

קפטן יום הלידים

אליאס

מילר

מזרח האזור הצפוני: צפון וירג

מפקד המופע של הפרק

גארט

נוגיד

נסאו סאפוק

מכון העשרה: חקר מתאם ישראל

דניאל

פרלמן

מזרח: צפון קרוליינה

מכון העשרה: מתאם עמידה

ווסלי

פרגאנט

נסאו סאפוק

קפטן כישרון

זאק

רוזנברג

דרום ג'רזי

רכזת צמיחת התנועה

סאם

רובין

אזור צפון מזרח: בולטימור

קפטן יום הלידים

היילי

ראיין

קנטקי אינדיאנה אוהיו

המכון להעשרה יהודית: BBYO מרכזת שרה

יעל

גונתר

צפון טקסס אוקלהומה

מרכזת שבוע השגרירים העולמית & בכיסא המארח

ברוק

שוורץ

חוף הזהב

קפטן כישרון

ג'ייסון

שפירו

נסאו סאפוק

מפקד הג

ג'ינה

שפירו

פסיפיק ווסטרן

מכון העשרה: חקר מתאם ישראל

ג'ניפר

Silvemran

חוף הזהב

AZA & BBG מפריד את קפטן

בלייק

כסף

צפון טקסס אוקלהומה

AZA & BBG מפריד את קפטן

סמואל

סטאר

צפון טקסס אוקלהומה

קפטן כישרון

אליסה

פלדה

אטלנטה הגדולה

מפקד הג

נעמי

תמיר

גרמניה

מרכזת שבוע השגרירים העולמית

מרשקר

תומפסון

כותנה מדינות

AZA & BBG מפריד את קפטן

נוח

וורומס

דרום ג'רזי

מפקד המופע של הפרק

אווה

ויילס

ויסקונסין

מפקד הג

אשלי

וינשטוק

חירות

קפטן כישרון

ג'ארד

וילאן

דרום ג'רזי

מכון להעשרה יהודית: רכזת תשומת לב

דוד

זאב

ירוק-עד

מפקד המופע של הפרק

אוליביה

זיגלר

ירוק-עד

רכזת צמיחת התנועה

אוליביה

זוצן

ארגנטינה

מרכזת שבוע השגרירים העולמית

הצגה בפרק

Avery Baker, Nassau Suffolk
Abigail Britton-Lowden, Ohio Northern
Evelin Cloth, South Jersey
Dara Cohen, North Florida
Scott Dunn, Greater Atlanta
Paige Edelheit, Great Midwest
Sol Fiterman, Argentina
Carly Fowler, South Jersey
Hannah Freed, North Texas Oklahoma
Samuel Goldfinger, Mountain
Ben Goldman, Greater Jersey Hudson River: Central
Vernon Griner, Red River
Gabi Grob, Liberty
Candela Halpern, Argentina
Kaya Haymann, North Texas Oklahoma
Maxwell Hoffman, Mid-America: North Star
Lauren Katz, Greater Atlanta
Talia Laizerovich, North Texas Oklahoma
Rachel London, North Texas Oklahoma
Jessica Nirschel, Connecticut Valley
Ester Nugis, Estonia
Naomi Presken
, Rocky Mountain
Yuval Reznik, North Texas Oklahoma
Elana Rubanenko, Ohio Northern
Saunder Saffran, Connecticut Valley
Dylan Shefman, Michigan
Sloane Sirota, South Jersey
Maya Solomon, Greater Jersey Hudson River: Northern
Danny Williams, Michigan
Sydney Wynne, Eastern: Virginia

J-Lab

אית'ן אפנפלד, אוהיו צפוני
מאיה ביסקוביץ, ויסקונסין
ג'וש אלקין, ויסקונסין
אלנה פאבריגז, נסאו סאפוק
מלאני הלברט, חירות
אילנה קרביץ
, מזרח: צפון קרוליינה
אמילי מרגוליס, נסאו סאפוק
, אנני מורגן מזרח: צפון קרוליינה
אוליביה Rayman, מזרח: צפון קרוליינה
דילן שיפמן
, מישיגן
אלכסנדר Solarov, בלקן
סיליה שטייאואר, ירוק-עד
נועם יערי, לוניר

קבלת שבת

עאליה בלאסבנד, צפון טקסס אוקלהומה
סמנתה ברין, נסאו סאפוק
ליילה קפלן, ניו אינגלנד
דניאלה פלדמן, מנהטן
יעל פיין, צפון טקסס אוקלהומה
מליסה הנס, ליברטי
דני הולשטיין, המערב התיכון הגדול
לאה קפלן, מזרח: וירג
דפנה קפלן, אזור צפון מזרח: DC
סשה קאיזלר, ניו אינגלנד
יעל קלי
, אזור מרכז ווסט
ג'ורדן קליין, ליברטי
ברוק קרפור, מרכז אמריקה: סנט לואיס
שרלוטלי, נסאו סאפוק
קרן לוטס, לונסטאר
מישל מאלי, מיאמי
אמילי מרגוליס, נסאו סאפוק
ארי מאייר, אזור צפון מזרח: DC
מדליין מילר, הר סלעי
אמנדה פרס, המערב התיכון
Ognjena Ratkoviƒá, בבלקנים: סרביה
אוליביה רייקמן, מזרח: צפון קרוליינה
אבי רוזנברג
, מחוז צפון מזרח: בולטימור
קלאודיה זקס, מזרח: וירג
שלמה, דרום ג'רזי
דניאל שוורץ, המערב התיכון הגדול
ארין זיידמן, ביג אפל
אנדרו שיאה, נסאו סאפוק
סיידי שרמן, מנהטן
מולי סימון, מזרח: צפון קרוליינה
הולי שטרבליץ, צפון טקסס אוקלהומה
זוהר צמרת, ההר
סמנתה וואמפר, אוורגרין

יום הלידים

Alyse Altberger, Northern Region East: Baltimore
Leah Applebaum,
Gold Coast
Sophie Baron
, North Texas Oklahoma
Jaden Baumel, North Texas Oklahoma
Noah Berger, Northern Region East: DC
Emily Blumberg, Nassau Suffolk
Mia Braiter, Greater Atlanta
Hannah Cantor, Rocky Mountain
Zac Cantor, Mid-America: St. Louis
Lily Cohen, South Jersey
Sidney Cohen, Northern Region East: DC
Benjamin Csaszar, Hungary
Emma Dorfman, Nassau Suffolk
Sophie Eizen, Michigan
Solomon Ellis, Evergreen
Eliza Faigin, Michigan
Anna Ferdkoff, Great Midwest
Evan Frumkin, Mid-America: Kansas City
Sophie Gaer, Gold Coast
Andrew Goldberg, Connecticut Valley
Ariella Golden, Mountain
Alana Gordon, Northern Region East: Baltimore
Jenna Greenberg, Lonestar
Alec Grosswald
, Greater Atlanta
Melanie Halbert, Liberty
Sydney Hammerman, Lonestar
Izzie Haymann, North Texas Oklahoma
Lexi Herz, Big Apple
Grace Hirshfeld, North Florida
Lee Karlinsky, North Florida
Grant Katz, North Texas Oklahoma
Aiden Kauffman, North Texas Oklahoma
Sasha Keizler, New England
Ryan Kertzner, Nassau Suffolk
Sydney Klapman, Great Midwest
Mandi Kurtz, Nassau Suffolk
Abigail Lev, Nassau Suffolk
Jake Lewis, Nassau Suffolk
Emily Margolis, Nassau Suffolk
Olivia Martin, North Texas Oklahoma
Steven Mendelsohn, North Texas Oklahoma
Madeline Miller, Rocky Mountain
Estee Moss, Michigan
Maya Oppenheim, Great Midwest
Daniela Ostrov, Great Midwest
Allie Paige, Great Midwest
Lulu Perel, Gold Coast
Shoshana Ploetz, Kentucky Indiana Ohio
Amanda Press, Great Midwest
Ognjena Ratkovic
, Balkans: Serbia
Oren Rauch, Lonestar
Manor Raviv, Central Region West
Max Reinstein, Northern Region East: DC
Taylor Rosenblatt, Big Apple
Bri Rotker, Northern Region East: DC
Marc Rosenthal, Greater Atlanta
Jacob Sacks, Evergreen
Arielle Salomon, Greater Jersey Hudson River: Northern
Fana Schoen, Liberty
Sophie Seigel, Connecticut Valley
Jenna Shaps, Kentucky Indiana Ohio
Hayley Stern, Rocky Mountain
Leah Stoller, North Texas Oklahoma
Asher Sudit, Mountain
Annael Toledano, Gold Coast
Zohar Tsameret, Mountain
Leah Weinstock, Eastern: Virginia
Sami Weiss, North Florida
Danny Williams, Michigan
Sam Zola, Evergreen

עונג

Allison Comess, Eastern: Virginia
Sidney Cohen, Northern Region East: DC
Zach Askarinam, Northern Region East: DC
Ian Axelrod, Mid-America: Kansas City
Emily Cohen, Northern Region East: DC
Lily Cohen, South Jersey
Dalia Deshe, Greater Atlanta
Noga Eitam, Kentucky Indiana Ohio
Malka Engbar, Rocky Mountain
Sarah Frydman, North Texas Oklahoma
Riley Goldstone, Manhattan
Izzy Jacobson, Liberty
Dina Kalderon, Balkans: Serbia
Sierra Kaplan, Big Apple
Sadie Karp, Manhattan
Abigail Kaufman, Mid-America: Omaha
Lexie Lowey, North Texas Oklahoma
Grace Malinger, Kentucky Indiana Ohio
Maya Pollak, Northern Region East: DC
Will Rome, Connecticut Valley
Sam Rosenberg, Liberty
Charlie Rosin, South Jersey
Laura Rymberg, Argentina
Julia Sisko, Pacific Western
Olivia Steinberg, Liberty
Hadassah Sternfeld, Eastern: Dixie
Jacob Wanger, Mountain
Tyler Winter, Big Apple
Jonah Yurman, Mid-America: Kansas City

שירותי בוקר שבת

אליסון אלטברגר, אזור צפון מזרח: בולטימור
, ריאן באוהל אטלנטה הגדולה
לינדזי מבריקה, אזור צפון מזרח: DC
אנסלי ברודי, באמצע
אמריקה: סנט לואיס
מייגן כהן, נהר ג'רזי הדסון
רבתי: סנטרל
שירה כהן, קונטיקט וואלי

אנדרו דגירוד,
צפון טקסס אוקלהומה
אלנה פאבריגז, נסאו סאפוק
נורה פיינברג, ההר
אילאנה פלדמן,
צפון טקסס אוקלהומה
אנה פרגקוף, המערב התיכון הגדול

אלי גרפונקל,
קנטקי אינדיאנה אוהיו
זואי גרין, פסיפיק ווסטרן
מלאני הלברט, ליברטי
קייט הלשקה, אזור צפון מזרח: בולטימור

ג'רמי חסון, אזור צפון מזרח
: DC
אוליביה קיטטרל, נסאו סאפוק
אמילי קוראנמאן,
צפון טקסס אוקלהומה
קירה מצליח,
ארגנטינה
רוז מאליגן, הר
דני פורטנוי, אזור צפון מזרח
: DC
דליה ימין,
אגם אונטריו
מקסוול רוזנפלד, ליברטי

היילי רות'בארט, פסיפיק ווסטרן

יהושע שרייבר, מישיגן

פרי שוורץ, אטלנטה הגדולה
עלייה שוורץ,
צפון טקסס אוקלהומה
מייסון סולומון,
גולד קואסט
סיון להדוף,
אגם אונטריו
דניאל בסצ, הונגריה

נח וולטר, אטלנטה הגדולה

בובי וויין, מישיגן

, רחל וולץ ביג אפל
נועם יערי, לונאסטאר

ג'רמי זוללר, נהר ג'רזי הדסון
רבתי: הצפון

ניסיון בכיר

Rebecca Bienstock, Michigan
Sarah Levy,
Liberty
Rebecca Barnholtz,
Mid-America: St. Louis
Jacob Bloom,
South Jersey
Ian Caplan,
Keystone Mountain
Tami Govrin,
North Texas Oklahoma
Max Reinstein,
Northern Region East: DC
Emily Renco,
Kentucky Indiana Ohio

ועידת מנהיגות הספורט

בינדר הספרים של אוון, החירות
לוקאס צ'אוותר, ארגנטינה
אדי הורביץ, מזרח: צפון קרוליינה
איזי ג'ייקובסון, ליברטי
מאיה פולק, צפון אזור מזרח: DC

International Service Fund Committee

The International Service Fund (ISF) Committee educates Alephs and BBGs around the world on fundraising for the ISF (AZA & BBG's Treasury) and helps with annual campaigns to raise money for the fund.

Maya Biskowitz, Wisconsin
Carson Busch, Mid America: St. Louis
Lucas Ciocan, Argentina
Lily Cohen, South Jersey
Anya Dippold, Eastern: North Carolina
Laine Farber, Great Midwest
Rachel Galin, Ohio Northern
Arielle Galinsky, New England
Samuel Goldfinger, Mountain
Samantha Goldstein, Nassau Suffolk
Alex Goodstein, Nassau Suffolk
Melanie Halbert, Liberty
Jeremy Hasson, Northern Region East: DC
Sara Jackrel, Manhattan
Sydney Klapman, Great Midwest
Carly Kulick, Gold Coast
Lara Kwiatkowski, Argentina
Jake Lazar, Rocky Mountain
Isabella London, New England
Keren Lutfak, Lonestar
Emily Margolis, Nassau Suffolk
Tess Mellinger, Northern Region East: Northern Virginia
Estee Moss, Michigan
Lawrence Osher, Nassau Suffolk
Stella Pintar, Lonestar
Eli Pisk, Liberty
Amanda Press, Great Midwest
Lara Rattner, Northern Region East: DC
Jonah Richardson, Northern Region East: DC
Adam Safier, South Jersey
Hannah Schreiber, Michigan
Andrew Shea, Nassau Suffolk
Jacob Sinrich, South Jersey
Max Stein, Lonestar
Maya Taylor, Northern Region East: Baltimore
Eric Volgyi, Lake Ontario
Samantha Wampold, Evergreen
Justin Whitney, South Jersey
Kaylee Zaveduk, Great Midwest

חיל העיתונות

The Press Corps captures stories from around the Movement to provide ongoing updates for The Shofar: The International Newsletter of AZA & BBG, helps build BBYO’s brand, and celebrates initiatives, campaigns, and events from around the Order. You may see members from this team running around at events taking photos, posting on social media, filming videos, and documenting our experiences in any way possible.

ג'ייסון לייר

אלונזו

חירות

מנהל הרכזת

חנה

אלפר

ימת אונטריו

עורך ראשי

מאיה

אלדן

מזרח: צפון קרוליינה

עורך ראשי

ברק

אראלטן

טורקיה

מנהל התוכן: הפקת וידאו

אורי

גל

מרכז העיר ווסט

עורך ראשי

פרס קרן אליכס

גילקררוב

אוסטריה

עורך ראשי

יאקירה

מיטשל

מישיגן

עורך ראשי

אוגנייינה

רקובביץ

בלקן: סרביה

מנהל הרכזת

צ'ארלי

רוזין

דרום ג'רזי

עורך ראשי

אמה

רוסמן

מזרח האזור הצפוני: צפון וירג

מנהל התוכן: מדיה חברתית

רייצ'ל

רוטנברג

מישיגן

מנהל תפעול

לילי

שיין

צפון טקסס אוקלהומה

מנהל הרכזת

זואי

שר

אמצע אמריקה: קנזס סיטי

מנהל הרכזת

סולנה

ושנשטיין

ארגנטינה

מנהל הרכזת

דניאל

וואט

מזרח: וירג

מנהל הרכזת

Sarah Adams, South Jersey
Angel Andreev, Bulgaria
Jessie Budin, Gold Coast
Hannah Cantor,
, Rocky Mountain
Alp Cen, Turkey
Max Coppola, Nassau Suffolk
Ana Curocichina, AJT: Moldova
Josh Elkin, Wisconsin
Ashley Faber
, Cotton States
Rosie Ezgur, Great Midwest
Eliza Faigin, Michigan
Gabor Fekete, Hungary
Ethan Fine, Mid-America: St. Louis
Sierra Finkelshtain, Lake Ontario
Sol Fiterman, Argentina
Andrew Goldberg, Connecticut Valley
Sarah Goldman, Michigan
Alana Gordon, Northern Region East: Baltimore
Ana Guzowski, Costa Rica
Rachel Hale
, Great Midwest
Jeremy Hasson, Northern Region East: DC
Lauren Heller, Northern Region East: DC
Lexi Herz, Big Apple
Adina Ichilov, Lonestar
Joel Kaplan, Australia
Sierra Kaplan, Big Apple
Seth Kassanoff, North Texas Oklahoma
Lauren Katz, Greater Atlanta
Sydney Klapman, Great Midwest
Ben Koch, Hudson Valley
Dalia Kolova, Bulgaria
Irina Kozak, Ukraine
Alexa Kupor, Central Region West
Benji Lookatch, Wisconsin
Steven Mendelsohn, North Texas Oklahoma
Gabriella Mitchell, North Texas Oklahoma
Estee Moss, Michigan
Barad Nannie, Costa Rica
Erica Negrini, Keystone Mountain
Anna Okum, Kentucky Indiana Ohio
Jacob Pomerantz, Rocky Mountain
Sophie Poritzky, Manhattan
Amanda Press, Great Midwest
Tess Rittenberg, Rocky Mountain
Rachel Rosin, South Jersey
Bella Rosner, Northern Region East: DC
Ben Rozen, Lonestar
Elena Rubens Goldfarb, Northern Region East: DC
Melinda Rubinovitz, Argentina
Arielle Salomon, Greater Jersey Hudson River: Northern
Heather Saxe, Mountain
Mia Scaliter, Argentina
Perri Schwartz, Greater Atlanta
Jason Shapiro, Nassau Suffolk
Stevie Shapiro, Nassau Suffolk
Jenna Shaps, Kentucky Indiana Ohio
Danielle Skibins, Nassau Suffolk
Naomi Tamir, Germany
Danny Tow, Northern Region East: DC
Chase Young, Kentucky Indiana Ohio
Jillian Zimmerman, Nassau Suffolk